نقدها

teleg2    insta2

جستجوی پیشرفته


نمایشگاه روزمرگی از هشتم خرداد در محل نگارخانه‌ی «رج» به مناسبت پنجمین سالگرد مجموعه‌ی هنری آکادمی هنر برپا شده است. در این نمایشگاه گروهیِ نقاشی و عکاسی، جمعی از هنرمندان حوزه‌های مختلف هنری از قبیل سینما، ادبیات، موسیقی، نقاشی و عکاسی آثاری از خود را مشخصا در باب مفهوم "روزمرگی" در معرض دید عموم قرار داده‌اند. برخی از این هنرمندان حاضر در این نمایشگاه عبارت‌اند از مهدی پاکدل، عسل فلاح، محمدرضا ماندنی، یغما گلرویی، مریم آقایی، جواد مولانیا و محمدرضا مقدسیان. اما آن‌چه بیش از همه در آثار به نمایش درآمده در این نمایشگاه به چشم می‌آید ترکیب شدن گرایشات رئالیستی و انتزاعی هنرمندان سرشناس آن است. به طوری که برای مثال ما در کنار مشاهده‌ی عکس‌ها یا نقاشی‌هایی از وضعیت طبیعی زیست هر روزه‌امان، شاهد بازنمایی مفهوم روزمرگی در فرم‌هایی انتزاعی نیز هستیم. در این مورد خاص من می‌توانم به اثر نقاشی به نمایش درآمده از الهه فرهمند در این نمایشگاه اشاره کنم که عنوان غریب "شهر سوخته" را دارد.

گلبرگ شعبانی - از خود گذشتگی

سنت آگوستین فیلسوف مسیحی قرون وسطی ، نقاش را خالقی می‌دانست که با پذیرش سویه‌ی کاذب هنرش امکان بازگویی حقیقت را به دست می‌آورد. در واقع نقاش همواره می‌داند آن‌چه را که بر روی بوم بازنمایی می‌کند دروغی بیش نیست. دروغی که البته ادعای حقیقی بودن هم ندارد اما همزمان می‌تواند ظرفیت حقیقت را به نمایش بگذارد. ذات دروغین هنر نیز در واقع همان امکان هویدا کردن حقیقت است .امکانی که نقاش آن را با بهره بردن از ابزار رنگ و خط بالفعل می‌سازد. از این نظر هر نقاشی ابتدا یک وانمودگر است. او وانمود می ‌کند آن‌چه را که می‌بیند حقیقت دارد. حال خواه این حقیقت می‌تواند تماماً وابسته به یک ضرورت بیرونی باشد خواه تماماً یک ضرورت درونی و البته شاید توامان ترکیبی از این دو. در هر دو صورتِ اصلی نیز کار نقاش اعطای نوعی بیان بیرونی به این ضرورت‌ها است. در اینجا نتیجه‌ی کار او نیز بدیهی هم هست که هرگز از میدان دو حالت مفروض خارج نباشد .  او در واقع سرانجام بر روی جهان بوم‌اش، یا به امری متعین و ملموس رنگ فعلیت زده است یا به امری نامتعین و غیر ملموس.
 

نمایشگاه عکس های نرگس زاهد
ایوان کلیما نویسنده و نمایشنامه نویس مشهور اهل چک در کتاب روح پراگ می نویسد: " شهرها به آدم ها می مانند. اگر با آن ها ارتباط صادقانه ای برقرار نکنیم، همچنان یک اسم، یک شکل خارجی باقی می مانند و کوتاه زمانی بعد از ذهن مان محو می شوند. برای ایجاد چنین ارتباطی، باید بتوانیم شهر را مشاهده کنیم و خصوصیت ویژه ی آن، من آن، روح آن، هویت آن و اوضاع و احوالی را که زندگی اش به تدریج در فضا و زمان آن شکل گرفته است، درک کنیم."
گالری رج


گالری «رج» نام تازه‌ترین بخش آکادمی هنر است، نام گالری این مجموعة هنری. نکته جالب توجه در مورد این نام این است که نظم و ردیف را به ذهن متبادر می‌کند و در سوی دیگر مجموعه بزرگتر به نام «آکادمی هنر» نیز با یدک کشیدن نام آکادمی باز همان نظم به سراغ ذهن می‌آید. پس تا بدین‌جا باید با مجموعه روی اصولی سروکار داشته باشیم. مدیرمسئول این مجموعه مجید رحیمی جعفری مدرس و پژوهشگر هنر است. گالری «رج» چند روز پیش یعنی جمعه 25 مهرماه 1393 با نقاشی‌های نیکو ترخانی و اودیو آرت (هنر صدا) علی اتحاد افتتاح شد. افتتاحیه‌ای که هنرمندان و هنردوستان زیادی از آن استقبال کردند.